Choď na obsah Choď na menu
 


ZAC EFRON

 

 

Obrazek

Zachary David Alexander Efron sa narodil 18. 10. 1987 v znamení váh v meste San Luis Obispo v Californii. Má modré oči a vlasy pôvodne blond (momentálne hnedé). Zac meria 1,75 m a je pánom 2 austrálskych vlčiakov (Dreamer a Puppy) a siamskej mačky (Simon). Má rád všetky druhy hudby okrem country. Zbožňuje sushi, exotické jedlá, pečené kurča a najmä jedlá svojej mamy, ktorá je podľa neho najlepšia kuchárka na svete. Zac vie hrať na klavír a gitaru, v obývačke má veľký biely klavír. Je synom Davida Efrona a Starly Baskett. Má 16-ročného brata Dylana. Už nežije v rodičovskom dome, prednedávnom si v LA obstaral veľký dom za 2 milióny dolárov.

Jeho obľúbenými športmi sú golf, lyžovanie a snowboard. Maturoval v júni 2007 na Arroyo Grande High School.

Zac priznal, že od roku 2006 chodí so svojou kolegyňou z HSM Vanessou Hudgens. Hovorí, že to bola láska na prvý pohľad a hneď ako ju uvidel, vedel, že je „tá pravá“.

Keď mal Zac 11 rokov, rodičia si všimli jeho spevácky talent a tak začal navštevovať hodiny spevu. Hneď na to získal rolu v muzikáli Gypsy. Potom dostal úlohy v hrách Peter Pan, The Music Man, Mame, Little Shop of Horrors.

Na strednej škole si jeho talent všimla učiteľka dramatických umení a tak kontaktovala svojho priateľa, filmového agenta. A tak Zac začal hrať vedľajšie role v seriáloch, napríklad v NCIS, CSI: MIAMI a v rokoch 2004 a 2005 stvárňoval Camerona v seriáli Summerland.

Za rolu vo filme Miracle Run z roku 2004 dostal pochvalu kritikov. Na natáčaní tohto filmu spoznal aj svojho najlepšieho priateľa Bubba Lewisa. V roku 2005 účinkoval vo filme Derby Stallion.

Najviac ho však preslávila rola spievajúceho basketbalistu Troya Boltona v High School Musical. Zac priznáva, že nikdy predtým dobre nehral basketbal a netancoval. Kvôli tomuto filmu sa to musel naučiť.

Mnoho ľudí bolo zmätených  jeho spevom v HSM. V skutočnosti v prvom filme Zac spieval, ibaže v niektorých skladbách nemohol vytiahnuť vysoké tóny (od puberty vďaka mutácii). Preto v niektorých piesňach bol jeho hlas zmiešaný s hlasom Andrewa Seeleya, ktorý sa zúčastnil aj turné HSM.

Pochopiteľne hviezdil aj v dvoch ďalších pokračovaniach – High School Musical 2 a High School Musical 3: Senior Year, ktoré sa vďaka úspechu prvých dvoch častí premietalo na strieborných plátnach. V oboch filmoch svoje piesne spieval sám.

Okrem HSM sme ho v roku 2007 mohli vidieť po boku Johna Travoltu, Amandy Bynes, Queen Latifah či Michelle Pfeiffer v muzikáli Hairspray zo 60. rokov, kde si zahral tanečníka Linka Larkina. Kvôli tomuto filmu si vlasy musel zafarbiť na čierno.

O Efronovi sa hovorí ako o novom najsexi chlapovi v Hollywoode. Pravidelne kraľuje v rebríčkoch prestížnych magazínov a o filmové role nemá núdzu.

V apríli 2009 sa uskutočnila premiéra jeho novej komédie, ktorú natáčal pred High School Musical 3, Seventeen Again. Vo filme stvárňuje 17-ročnú verziu Mikea O´Donnela, ktorý je nespokojný so svojím životom a dostane príležitosť vrátiť sa do jeho stredoškolského veku. I ľudia, ktorí ho práve neobdivujú, v tomto filme ocenili, že vie naozaj hrať.

Pochvalu si získal aj za film Me and Orson Welles, ktorý sa vysielal na istom filmovom festivale. Hrá študenta z roku 1937, ktorého legendárny režisér Orson Welles obsadí do jeho hry Julius Ceasar.

Zac je nová hollywoodska senzácia a i to je určite dôvod, že o nové projekty nemá núdzu. Vycúval z remakeu muzikálu Footloose, pretože „aj keď miluje muzikály, chce skúsiť aj niečo iné.“ Medzi „niečo iné“ istotne patrí dobrodružné sci-fi Johnny Quest podľa animovaného seriálu z 80. rokov, kde by mal Zac stvárniť hlavnú postavu.

 

 

 

PIKOŠKY:

V školskom bufete si najviac pochutil na jedle chimichanga a na hamburgeroch.

Na strednej škole ho študenti neznášali, vraj založili aj Zacov antifanklub! Zacovi to pripadalo veľmi smiešne.

Hanblivé dievčatá mu pripadajú “zlaté”.

Na strednej škole naňho dievčatá nešli a vraj on ani nemá pocit, že je nejako extra pekný a bol vraj "triedny šašo".

Na natáčaní HSM3 často vymýšľal rôzne kanadské žartíky na jeho kolegov a tí ho označili za najsrandovnejšieho človeka na pľaci.

 

Zdroj:www.http://www.hsm43.estranky.cz